Avantajlar  
 
 

1. Isı Yalıtımı

isorast - izobeton Yalıtım Elemanları ile hem iç hem dış yalıtım inşaat safhasınad ek maaliyet gerektirmeksizin en üst düzeyde yapılır. Hatta isorast - izobeton Sistemi ile mekânların güneş enerjisi ile ısıtılabilecek şekilde yapılabilmesi mümkündür. Normal bir yapıya göre %90'a varan yalıtım sağlanabilir.

isorast - izobeton Yapı Elemanlarının ısı yalıtım değerleri şöyledir;

25 cm lik isorast - izobeton duvar : U = 0.29 W / (m2K)
31 cm lik isorast - izobeton duvar : U = 0.19 W / (m2K)
37 cm lik isorast - izobeton duvar : U = 0.14 W / (m2K)
43 cm lik isorast - izobeton duvar : U = 0.11 W / (m2K)

   
 
 

2. Ses Yalıtımı

isorast - izobeton elemanlarının emsallerinden bir üstünlüğüde yapı elemanlarında ses yalıtım kanalı bulunmasıdır. Bu kanallar sayesinde ses yalıtımı büyük ölçüde düşer, yankılanma azalır.

Bu özelliği nedeni ile Isorast ses yalıtım elemanı olarak bina içerisinde diskotek, gece kulübü, jeneratör odası vb. gibi gürültülü mekânların birbirlerinden ayrılmasında özellikle kullanılır. Tren yolu, trafik, havaalanı, gürültülü sanayi alanlarında yakın yerleşimlerde size huzurlu bir ortam sağlar.

   
 
 

3. Su Yalıtımı

Geometri formu ve malzeme özelliği nedeni ile içerisine su almaz. Dolayısıyla içindeki beton hücresi rutubete karşı daima korunmuş olur, yapının ömrü uzar ve zamanla dayanıklılığı azalmaz (beton demirinde korozyon oluşmaz). Bina içerisinde terleme, küf olmaz. Binaya nefes aldırır.

   
 
 

4. Su Yalıtımı

1. Duvarlar perde beton sistemi esasına dayanır.

2. Hafiftir, 1 m2'deki normal isorast - izobeton duvarının ağırlığı sadece 3.5 kg'dır. Tel çiroz bağlantılı isorast - izobeton duvarının ağırlığı 6,750 gr'dır. Tabiye sistemindeki ağırlıklar isr asmolen ağırlığı 9,25 * 5,33 = 4,930 kg çelik kirişler ile birlikte yaklaşık m2 ağırlığı 25 kg dır.

3. Döşeme/Tabliye çelik giriş ve hafifletilmiş asmolen dolgunun betonla desteklenmesi esasına dayanır. Yataydaki ağırlı emsallerine göre daha azdır. Bina yükü azalır.

4. Soğuk derz oluşumuna imkân vermez (Depremde binaların yıkılmasının esas sebebi kolon kiriş bağlantılarındaki zayıflık ve soğuk derzlerdir).

5. Beton hücreleri her türlü dış ortam etkilerinden korunduğu için beton kalitesi zamanla bozulmaz. Beton içerisindeki demirde korozyon olmaz. Betonun ömrü uzar.

   
 
 

5. Deprem

isorast - izobeton sisteminde tavan / tabliye ve hafif strafor dolgu elemanları özel çelik kirişler ile birlikte kullanılır. Tüm duvarlar betornarme perde sistemindedir. Depreme üst düzeyde dayanıklıdır.

   
 
 

6. Hafiftir

isorast - izobeton hafif yapı elemanlarından oluşur. 100 m2'lik bir duvar yapımında insan gücü ile taşınacak malzemelerin ağırlığı yalnızca 500 - 1000 gram civarındadır. Bu diğer sistemlerde 25000 - 30000 civarındadır.

   
 
 

7. Malzeme Bütünlüğü

isorast - izobeton Yapı Sisteminde dışarıdan sağlanacak malzeme yalnızca akışkan hazır beton ve nervürlü demirdir. Bunların birbirleri ile uyumu tamdır ve temini tek elden kolayca yapılabilir.

   
 
 

8. İşin Süresi - Çabukluk

Demirci + Duvarcı + Yardımcı eleman gibi üç kişilik bir ekip 100 m2'lik bir yapıda her hafta bir kat çıkabilir. Gerektiğinde aile bireyleri bile katkı sunabilir.

   
 
 

9. Mimari Avantajlar

- Monolitik yapıdır. Beton, polistren ve çelik krişlerden oluşur.
- Isorast duvarları taşıyıcı özelliktedir.
- Kolon kiriş ve bunların meydana getirdiği girinti ve çıkıntılar yoktur.
- Farklı kalıplar kullanılarak tasarımda sınırsız uyumluluk vardır.

   
 
 

10. Mimari Avantajlar

isorast - izobeton Yapı Elemanları strafor gibi çok hafif malzemelerden meydana geldiği için taşıması kolaydır ve ucuzudur.

   
 
 

11. Uygulama Kolaylığı

Elektrik ve sıhhi tehsisat işleri kısmen betonlamadan önce yapılır. Binada sonradan herhangi bir duvar kırma işlemi olmaz. Detaylar için lütfen tıklayın.

   
 
 

12. Uygulama Kolaylığı

İmalat safhasında çevreyi kirleten malzeme atıkları olmaz. Yaşam başladıktan sonra daha az enerji tükettiği için daha çevrecidir. Yurt dışında devlet yardımı mevcuttur.

   
 
 

13. Ekonomik Avantajları

İmalat safhasında aynı niteliklere haiz bir yalıtımlı binaya nazaran daha ucuza mal olur. İmalat sonrasında enerji giderleri emsallerine nazaran minimum %60 daha küçüktür.

   
 
 

14. Pasif Ev

isorast - izobeton Yapı Sistemi, pasif ev yapımına uygundur. Yani minimum harici ısıtma kaynağı ile evde rahatlıkla konforlu bir yaşam elde edilir. AB ülkelerinde devlet desteği vardır.

   
 
 

15. Tasarruf

Isorast Yapı Sisteminin uygulaması kolaydır. Aile bireyleri inşaat safhasına rahatlıkla katkı sunabilirler.

     
 
 

16. Duvarlar Nefes Alır

Strafor ve uygun şartlarda dökülmüş betonun hava geçirgenliği vardır. Yapılan tesler ve deneylerde de Isorast duvarlarının nefes aldığı görülmüştür. Dolayısı ile

 

Copyright 2010 © IZOBETON Her hakkı saklıdır.