Dünya' da ve Türkiye' de Izobeton  
 

Polistren 1951 yılında ilk olarak Almanya'da styropor ismi ile Alman BASF firması tarafından geliştirilmiştir. 1960'ların başından itibaren inşaat sektöründe de kullanılmaya başlanan EPS ilk olarak 1965 yılında Avusturya'da kalıp malzemesi olarak kullanıldı aynı yıllarda Türkiye'de de üretime başladı.

1973 yılında isorast - izobeton sisteminin ortaya çıkması ile polistren köpüğün inşaatlarda kullanılması yaygınlaşmaya başladı. Sistemin bulucusu ve isorast - izobeton firmasının sahibi Manfred Breurer'e uluslar arası patent hakları verildi. isorast - izobeton sistemi bundan sonra sürekli olarak geliştirildi 1979 yılında ilk defa betonun beton pompası ile katlara çıkarılması ve isorast - izobeton sistemine dökülmesi gerçekleştirildi. 1983 yılında metrekare ağırlığı 10 kg'dan daha az olan ve kendi kendini taşıyabilen hafif çelik kirişlerin uluslararası patenti Manfred Breurer'e verildi.

Çevre bilincinin gelişmesi sonucu Alman hükümetinin ısıtma sonucu çıkan karbonmonoksit emisyonunu azaltma girişmleri sonucu 22.5cm'lik yalıtım tabakasına ve 0.16W (m2K)'lik bir k değerine sahip isorast - izobeton Kalun duvar sistemi geliştirildi.

1998 yılında isorast - izobeton firmasının Türkiye patent hakları Almanya'da yerleşik iki kişi tarafından satın alınmış aynı isimli firma İzmir'de kurulmuştur. Sistem ancak 1999 yılında ilk olarak ülkemizde üretilmeye başlamıştır. Depremzedelere yönelik olarak hazırlanan bazı binalar kısa sürede inşa edilmiş ve hizmete sunulmuştur. İzmit Bekirpaşa Belediyesi Ek Hizmet Binası ve ayrıca Niksar Belediyesi Soğuk Hava Deposu gibi...

isorast - izobeton A.Ş. nin merkezi yeni bir yönetim anlayışı ile 2003 nisan ayında Istanbul'a taşınmıştır.

ISORAST Yapı Elemanları A.Ş. Firma Profili ve Vizyonumuz..

 

Copyright 2010 © IZOBETON Her hakkı saklıdır.