İşletim sisteminiz Flash Öğeleri Desteklemiyor.Yüklemek için tıklayınız.

 

Site Haritası

haber
 
Online Katalog

Enerji Kimlik Belgesi


5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı Bina Enerji Performansı Yönetmeliği uyarınca;


• Sanayi alanlarında üretim faaliyeti yürütülen binalar,
• Kullanım ömrü 2 yıldan az olan binalar,
• Toplam kullanım alanı 50 m2’nin altında olan binalar,
• Isıtma ve soğutmasına ihtiyaç duyulmayan depo, ardiye, atölye vb. binalar

dışında mevcut binalar ve işletmeye alınan yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi bulundurulması yasal bir zorunluluktur.Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması; binanın enerji performansının hesaplanması yoluyla, m2 başına düşen yıllık enerji tüketiminin ve bu tüketim değerlerine bağlı olarak CO2 salımının belirlenmesi ve referans bina ile kıyaslanması sonucu A- G arası bir enerji performans sınıfına yerleştirilmesi olarak tanımlanmıştır.

Mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi, Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri tarafından Bayındırlık Bakanlığı’nca hazırlanan özel bir yazılım kullanılmak suretiyle Enerji Kimlik Belgesi Uzmanları tarafından çıkarılmaktadır, geçerlilik süresi 10 yıldır.

Isorast olarak kadromuzdaki Enerji Kimlik Belgesi Uzmanları ile, mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi çıkarma çalışmalarımız sürmektedir.Şirketimiz, Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Uzmanı Eğitimi verme konusunda da Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Enerji Verimliliği Daire Başkanlığı tarafından 22.12.2020 tarihine kadar yetkilendirilmiştir (Yetki Belge No:38).

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı eğitimlerimiz ise mimar ve mühendislerden gelen talepler doğrultusunda planlanarak gerçekleştirilmektedir. Toplamı 18 saat olan bu eğitimler, teorik ve bep-tr yazılımı üzerindeki pratik bölümleri gerçekleştirilmek ve sonunda bakanlıktan gönderilen sorularla sınavı yapılmak kaydıyla 3 gün içinde tamamlanmakta, başarılı olanlara EKB Uzmanı belgesi firmamız tarafından verilmektedir.
 

Copyright 2010 © IZOBETON Her hakkı saklıdır.