Pasif Evler

 

 
Pasif ev yaz ve kış ısıtma - klima sistemleri olmaksızın içerisinde konforlu bir yaşam ortamı oluşturulabilen evlere verilen bir tanımlamadır.

Yani diğer bir tanımlama ile harici bir enerji kaynağı olmaksızın yaşanılabilir bir ortamın doğal olarak oluşturduğu evlere denir. Bu evler kış aylarında dış ortama göre sıcak, yaz aylarında serindir. Bir evin pasif ev olarak tanımlanabilmesi için yıllık ısıtma ihtiyacının 15kWh/(m2'a)'dan daha az olması gerekir.

Avrupa'da pasif olarak tanımlanmış bir evin toplam enerji gereksinimi - mekânların ısıtılması sıcak su, vb. giderler de dahil olmak üzere 120kWh/(m2a)'yı aşmamalıdır.

Her ne kadar ilk yatırım maliyeti standart yapılardan kısmen daha yüksek olsa da işletme giderlerinin azlığı ve konforu ile pasif evler yapı sektörünün yükselen bir değeridir ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinde devlet tarafından desteklenmektedir. Pasif evlerin ilk yatırım maliyet farkı enerji tasarrufu ve yaşam kalitesi olarak yatırımcısına geri dönmektedir.

Pasif evlerin yapımında dikkat edilmesi gereken noktalar ile diğer yapıların farkını oluşturan nitelikler şöyledir;

  • Yüksek ısı yalıtımı ve düzgün mimari- Bina dış cephedeki ısı kaybı değeri U-0.15W/(m2k)'den daha az olacaktır.
  • Bina cephesinin güneye bakması ve gölgelerden arınması - Pasif solar enerjinin yani güneş enerjisinin maksimum elde edilebileceği şekilde binanın konumlandırılması.
  • Pencere ve camların seçimi - Pencerelerin k değerleri ile çerçeveler de dahil olmak üzere 0.75 değerini aşmamalıdır.
  • Hava sızdırmazlığı - Bina sızdırmazlığı sağlanmış olmalıdır.
  • Taze havanın ön ısınımını sağlaması - Taze hava ev içerisine girmeden zemi altı ısısı ile belirli yüzeyde ısıtılabilir. Bu şekilde hava en soğuk kış günlerinde ble yaklaşık 5' ısıtılmış olur.
  • Kullanım suyunun kısmen regeneratif enerji ile ısıtılması; kullanılan sıcak su, solar kolektörler ve ısı pompaları ile ısıtılır.
  • Enerji tasarruflu ev gereçleri - Ev içerisinde kullandığınız buzdolabı, ocak, derin dondurucu, lambalar, çamaşır makinesi gibi aletleri seçerken enerji tasarrufu sağlayanları seçmeliyiz. Bunlar da pasif evin giderlerini oluşturan öğelerdir.

Pasif evler konusunda ayrıntılı bilgi almak için Teknik Bilgiler bölümünü ziyaret ediniz.

Ayrıca, Almanyada'ki Pasif Ev Enstitüsünden bir alıntı.
isorast - izobeton Sistemine verilen
Pasif Ev Uygunluk Belgesi.

 

Copyright 2010 © IZOBETON Her hakkı saklıdır.